Akın Öngör Kurucu & CEO

2000 yılında başlattığımız Selendi şarapları tam 11 yıldır her gün gelişen bağları ile kaliteli şaraplar vermeye devam ediyor. Bu işe başladığımız ilk gün ailece bir karar verdik. Akhisar’ın toprağı özel bir şarabı hak ediyordu. Biz de öyle yaptık kendi üzümümüzü kendi bağımızda ürettik Bağ yönetimini Fransız ve İtalyan danışmanların denetiminde kendimiz kontrol ettik. Üzümün cinsinden bağın budanmasına, ilaçlanmasından bakımına kadar bütün sorumluluğu biz üstlendik.

En önemlisi de şaraphanemizi hemen bağımızın yanına kurduk. Buna dünya şarapçılığında şato usulü üretim deniliyor Yani topladığımız üzümleri kamyonlara koyup kilometrelerce uzağa taşımadık. Küçük sepetlere koyduk. Kendi şaraphanemizde tek tek üzümlerle ilgilendik hepsine aynı özeni gösterdik.

Ne mutlu ki Türkiye’de ilk defa Cabernet Sauvignon, Merlot ve Shiraz kupajından elde ettiğimiz şato şarabımız Selendi bizi haksız çıkarmadı. Devamında şaraplarımız gelişerek çok iyi yerlere geldi. Yeni ürünlerimiz yurtiçi yurtdışı pazarlarda yerini aldı.

Yıllar geçerken organik tarımın bütün inceliklerini özenle, dikkatle uyguladık ve tarımda işçi olarak çevremizdeki köylere istihdam sağladık. Ürettiğimiz üzümlerimizi hasat ederken yine bölgemizdeki işçilerle , ailelerle hep beraber çalıştık… Şarap üretimimizde sadece kendi ürettiğimiz üzümleri kullandık. Üzüm satın almadık, üzüm satmadık…” Chateau Usulü “ üretim olarak adlandırılan bu yöntemden vazgeçmedik…

Şaraphanemizde HACCP hijyenik çalışma ortamı belgesi alarak büyük dikkat ile uretim yaptik. Şaraplarımızı Fransız meşesi fıçılarda dinlendirip yıllandırdık.. Dikkatle izledik, gereken önlemleri almaya devam ettik…

Bütün bu çalışmalarımız sonucu önemli uluslararası ödüller gelmeye başladı…

Bize en güzel şarapları sunan bu kıymetli topraklara sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Akın Öngör